wait please
شکیبا باشید
زیست فناوری کوثر
زیست فناوری کوثر
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerمراحل کارآزمایی بالینی واکسن ها یا clinical trials

مراحل کارآزمایی بالینی واکسن ها یا clinical trials

 امروز بحث کشف واکسن کرونا در کل کشورهای دنیا موضوع روز است. به همین منظور در چند قسمت به این موضوع می پردازیم.

‏Clinical Trials:
هر واکسن پیش از رسیدن به تولید انبوه نیاز است تا از چندین مرحله بسیار سختگیرانه آزمایشگاهی و انسانی سربلند بیرون بیاید که هر مرحله بسته به نوع واکسن می تواند حداقل ۱ تا شاید ۳ ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. مراحل از این قرارند:

مرحله پیش بالینی:
واکسن پس از تولید در آزمایشگاه به حیوان آزمایشگاهی اعم از انواع موش، خوکچه، میمون، خرگوش و... تزریق شده و واکنش سیستم ایمنی و تولید آنتی بادی در آنها بررسی می گردد.

فاز ۱ یا بررسی ایمن بودن واکسن:
در این مرحله واکسن پس از موفقیت در مرحله قبل، این بار به تعداد محدودی فرد داوطلب تزریق می گردد تا از طرفی واکنش ایمنی و تولید آنتی بادی در شرایط بدن انسان بررسی گردد و از طرفی دوز ترریقی مطلوب و کارآمد محاسبه گردد.

فاز ۲ یا کارآزمایی در ابعاد وسیعتر:
واکسن در صورت با موفقیت گذراندن مراحل پیشین وارد مرحله دوم و بررسی در سطح وسیعتر انسانی می شود. در این مرحله واکسن به چند صد نفر در گروه بندی های سنی تزریق می گردد تا واکنش ایمنی در گروه های مختلف بررسی و مقایسه شود. در این مرحله نیز همچنان ایمن بودن و خطرزا نبودن خود واکسن برای افراد جامعه مورد توجه خواهد بود. 

فاز ۳ یا بررسی اثربخشی:
تزریق واکسن پس از با موفقیت گذراندن مراحل قبلی در این مرحله بر روی هزاران نفر انجام خواهد شد. این بار محققین مدت زمان مشخصی را منتظر می مانند تا درصد افرادی که پس از دریافت واکسن آلوده می شوند بدست آید. در این حالت درصد ایمنی زایی و محافظت کنندگی واکسن بدست خواهد آمد.


تایید نهایی:
مستندات کارآزمایی های بالینی یک واکسن پس گذراندن تمام مراحل توسط مقامات بهداشتی بررسی خواهد شد و تا در مورد ضرورت استفاده از واکسن تصمیم گیری شود. البته این نکته حائز اهمیت است که در شرایط اپیدمی های بزرگ و پاندمی ها بدلیل‌ شرایط اضطرار، یک واکسن ممکن است کلیه مراحل قانونی برای تایید را طی نکرده و سریعا مورد استفاده عموم قرار گیرد.
گاهی برای سرعت بخشیدن به کار تولید واکسن، مراحل کارآزمایی ادغام می شوند.

منبع : زیست فناوری کوثر

رسالت مجموعه :

هدف ما رسیدن به جایگاه والا از نظر تنوع و کیفیت تولیدات و ارائه خدمات تخصصی، انتقال دانش، صادرات محصولات تولیدی  براساس تجربه و تحقیقات ملی در عرصه داخلی و بین المللی می باشد. ما در تلاش هستیم تا بتوانیم به عنوان یکی از شرکتهای پیشگام در زمینه فعالیت های فوق کارنامه قابل قبولی از خود به نمایش بگذاریم و استاندارد ملی در زمینه های فوق را ارتقاء ببخشیم.
 ایمان و استواری در راه رسیدن به هدف، با توکل به ایزد یکتا و نیز همکاری پرسنل جوان و ماهر برای رسیدن به فردایی بهتر همراه با آخرین تحولات علمی و تحقیقاتی با کیفیت بالا در ایران عزیز می باشد

نماد اعتماد الکترونیکی فروشکاه اینترنتی زیست فناوری کوثر
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی زیست فناوری کوثر
logo-samandehi
زیست فناوری کوثر
عضویت در خبرنامه

آدرس: تهران، میدان فاطمی ابتدای خیابان جویبار، پلاک ۵۶، طبقه ۸، واحد ۱۵، شرکت زیست فناوری کوثر    
کد پستی: 1595645513   
تلفن: 8893150-021 و 88939139-021      
ایمیل: Kawsar_biotech@yahoo.com      

 

© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به زیست فناوری کوثر می‌باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...